
English version will follow soon.
Välkomna till Gotland Ring Motorsport Club!
Här nedan följer det mesta ni behöver veta om klubben på Gotland Ring. Finns det fler frågor går det självklart bra att kontakta någon av oss i styrelsen för mer information eller idéer. Kontaktuppgifter finns här.
Gotand Ring Motorsport Club har funnits sedan 2004 och har varit en viktig del av utvecklingen av Gotland Ring.
- Vi jobbar tätt tillsammas med ägargruppen av banan.
- Vi jobbar alltid med gemensamma mål
- Vi jobbar för en hållbar miljöutveckling
- Vi jobbar för en explosiv utveckling av tävlingsverksamheten inom bil och mc sporten på Gotland Ring.
Vi hoppas på just ditt stöd i form av medlemsskap och hjälp vid tävlingsarrangemang eller förberedelser! Vi har alltid nytta av ett par extra armar. Hör av dig!
2009 var vårt första år med godkänd bana vilket är helt fantastiskt. Gotland Ring AB har gjort en enorm insats i form av tid och investeringar för att nå dessa mål. Vi från klubben kan bara uttrycka vår tacksamhet till detta hårda jobb och vi hoppas på att just du väljer att tävla i någon av de tävlingsformer som finns på norra europas bästa bana!
Senaste tävlingen var Rally Gotland som hade en sträcka förlagd till Gotland Ring, visserligen åt aviga hållet och de flesta förstod aldrig att det går snabbare att åka PÅ asfalten...
2010 kommer att bjuda på en fulltecknad kalender! Vi har oerhört många förfrågningar inför detta år. Alla vill självklart åka på den bästa banan, vi kan bara säga - Boka i tid!
Vid allmänhetens åkning är kostnaden för dig som förare 1500 SEK / dag. Om du löser ett medlemskap hos oss sjunker den summan till 900 SEK / dag. Detta är en av de fördelar som följer med ett medlemskap Gotland Ring Motorsport Club.
När du har betalat medlemsavgiften och fyllt i kontaktinformationen noggrant väntar vår kassör på att slantarna blir registrerade på vårt konto. Därefter kommer ett välkomstbrev tilsammans med medlemskort att skickas till dig. Ditt kort är unikt och bara för dig. Det skall visas upp inför varje körning på banan tillsammans med körkortet.
Skulle du glömma att betala medlemskapet i förväg går det att lösa på banan, då tar vi ut en admin avg på 50 SEK
Informationsmail med allt som händer skickas därefter löpande. För att vara riktigt säker på att inte missa något, kolla på hemsidan så ofta du kan; www.gotlandring.com
Super Pole!
Vi utvecklar just nu en helt unik tävlingsform i sammarbete med Svenska Bilsportförbundet som heter Super Pole! Syftet är att på ett enkelt sätt prova motorsport under kontrollerade former till en rimlig kostnad. -Den erfarne tävlingsföraren eller den som aldig har provat att åka på bana kommer att ha lika kul!
Du skall kunna lösa en Eventlicens direkt på banan så det fungerar även för dig utan licens!
Reglementet är under utvecklig och skall vara klart inom en månad. För att läsa mer, samt hålla koll på kontinuerliga uppdateringar kan du läsa dessa på; Super Poles hemsida.










